Sesja maturalna IB Diploma Programme May 2020 odwołana

IBO (International Baccalaureate Organization) ogłasza,  że w związku  z epidemią COVID-19 (koronawirus) sesja egzaminacyjna  w maju 2020 nie odbędzie się.

Organizacja IB podjęła taką decyzję, uważając ją za  najbardziej odpowiedzialną i etyczną w zaistniałej na świecie sytuacji, mając na względzie zdrowie uczniów i nauczycieli.

Oto   ogloszenie IBO:

"The International Baccalaureate Organization has announced that the May examinations for the International Baccalaureate Diploma Programme and Career-related Programme will not be held this year due to the COVID-19 (Coronavirus) pandemic.

 As an organization, it is critical for the IB to ensure that the options it provides its global community of IB World Schools are based on compassion and fairness for the difficult circumstances that its students and educators are experiencing. As a result, based on considerable advice from stakeholders across the globe, including schools, students, universities and official bodies, the IB has determined what it believes to be the most responsible and ethical way forward."