Wycieczka klas 3b1 i 3d do Wilna

Litwo, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie” - ten cytat z utworu naszego największego wieszcza zna niemal każdy Polak, a szczególnie, rzecz jasna, uczeń naszej szkoły. Lecz dla ambitnych adeptów „Mickiewicza” to za mało. Dlatego klasy 3B1 i 3D postanowiły bliżej poznać historię patrona naszego liceum oraz, o ironio losu!, jego największego konkurenta.

Powszechnie wiadomo, że podróże kształcą. Dlatego właśnie te dwie klasy udały się na trzydniową wycieczkę w celu poznania naszego północno-wschodniego sąsiada, Litwy. Wyjazd był co prawda nie za długi, lecz niezwykle intensywny i pouczający. Pierwszego dnia zobaczyliśmy znienawidzone przez Mickiewicza, lecz według nas piękne i urokliwe Kowno, bardzo ciekawy skansen wsi litewskiej w Rumszyszkach, aż w końcu posmakowaliśmy dziejów Wilna, gdzie spędziliśmy również cały drugi dzień, oglądając celę Konrada, Ostrą Bramę, muzeum Mickiewicza, cmentarz na Rosie, Kościół Świętych Piotra i Pawła oraz wiele innych, równie interesujących historycznych zakątków wileńskiej starówki.

Wreszcie na ostatni dzień zwiedzania przypadły położone nieopodal Wilna, nad trzema jeziorami, urokliwe Troki, gdzie zwiedziliśmy zamek i pływaliśmy statkiem po jeziorze, aż w końcu udaliśmy się w drogę z powrotem do Polski. Wszak wszystko, co dobre, szybko się kończy, ale - cytując Horacego „non omnis moriar” - wspomnienia pozostaną na zawsze.